Czym są korepetycje?
Korepetycje to dodatkowe zajęcia pozaszkolne, które mają pomóc uczniom z opanowaniem materiału, nadrobić zaległości i przygotować do egzaminów. Wyraz „korepetycje” pochodzi od słowa „repetycje”, czyli powtarzania fragmentu utworu muzycznego.
Jaki korepetytor?
Korepetytor powinien być osobą posiadającą odpowiednią wiedzę i zdolność jej przekazywania, a także dysponującą właściwymi do tego narzędziami, np. kiedy prowadzimy korepetycje z geografii powinniśmy mieć w zanadrzu różne mapy. Ciekawe w tym zakresie są korepetycje zdalne. Prowadząc zajęcia online przydatne okazują się być programy umożliwiające swobodną edycję streamowanego obrazu, np. Adobe Photoshop; odpowiedni mikrofon zapewniający dobrą jakość dźwięku pozbawionego szumów i szybki Internet.
Kiedy korepetycje?
Korepetycje z angielskiego, matematyki, geografii czy dowolnego innego przedmiotu powinny być prowadzone wtedy, gdy potrzebuje ich uczeń. Niestety system edukacji publicznej zakłada, że każdy jest najbardziej produktywny rano, co bardzo krzywdzi osoby najchętniej pracujące popołudniu czy nawet wieczorami.
Ile godzin korepetycji w tygodniu?
Jak wskazują badania z 2012 roku przeprowadzone przez dr Joannę Gódź z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach niemal 90 % ankietowanych uczniów korzystających z usług korepetytora, decyduje się na przynajmniej 1 godzinę zajęć tygodniowo, a co piąty na więcej niż 2 godziny korepetycji.
Czy korepetycje są skuteczne?
Tych samych uczniów poproszono także o ocenę skuteczności korepetycji, z których korzystają. Podobnie jak poprzednio ok. 90 % osób stwierdziło, że korepetycje im pomagają. Co ciekawe tylko 20 % uczniów decydowało się na korepetycje z nauczycielami, z ich szkoły. Znaczna większość preferowała zajęcia z innymi osobami.
Podsumowując, chcąc korzystać z korepetycji z matematyki, geografii, angielskiego czy innych przedmiotów szkolnych prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem będzie korzystanie z usług kompetentnej osoby, ok. 2 godziny w tygodniu
Źródło: J. Góźdź, „Zjawisko korepetycji w percepcji i doświadczeniach młodzieży”, w: Colloquium Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych Kwartalnik 3/2012, Katowice, 2012